Wywiad z 2rkiem, rowerowym streetowcem. [by Jason]
Chajpa: Cześć, przedstaw się czytelnikom. Imię, czym się obecnie zajmujesz, jakie masz zajawki?

2rek: Siema, 2rek, Student lat 20, przede wszystkim rower.

Chajpa: Ile lat jeździsz na rowerze, należysz do jakiejś ekipy? Jeśli tak to gdzie najczęściej trenujecie i jak wyglądają wasze treningi?

2rek: Jeżdżę coś około 5 lat, co do ekipy to niedawno rozstałem się ze swoją dotychczasową, wiec jestem obecnie niezależny. Trening jako trening nie istnieje, po prostu jazda do znajomych i przyjaciół, samo to już podnosi skilla i technikę.

Chajpa: Wzorujesz się na kimś? Masz jakiegoś idola, który jest dla ciebie jak książka opisująca przejście na kolejne etapy zaawansowania? Kto to jest i opisz go pokrótce i dlaczego akurat ta postać.

2rek: Hmm... Postaci jest kilka. Na pewno FMX'owiec Travis Pastrana, jako definicja ridera. Do tego wśród już rowerzystów będą to postacie takie jak Jeff Lenosky, Arron Chase i Darren Berrecloth. Odpowiednio Lenosky jest człowiekiem który jeździ bardzo techniczny street, jego technika może być wzorem dla każdego. Chase chyba najlepszy streetowiec na świecie, niesamowicie kreatywny przez co oryginalny w swojej jeździe. Berrecloth jest za to sloope stylowcem, tez jednym z najlepszych, również niesamowicie kreatywny, zawsze znajdzie sobie inną linie przejazdu, albo zrobi trik sam gdzie reszta tylko walczy o przeżycie. Do tego można dodać pewnego BMX'owca Edwina Delarose również za kreatywność i styl jazdy, gościu jeździ jakby był na kodach.

Chajpa: Jeśli jest promocja medialna tego typu spędzania czasu, to gdzie się udzielasz? Na jakich imprezach promujesz tą zajawkę. jaką jest jazda na rowerze? Czy istnieją w Polsce związki, które organizują masowe pokazy i imprezy plenerowe dla ludzi uprawiających ten sport?

2rek: Przede wszystkim Festiwal Rowerowy w Szklarskiej Porębie (obecnie Lech Summer Bike Festival) czyli 5 dni najlepszych imprez, miejscówek, spotkań ze znajomymi których się widuje raz na rok na festiwalu. Do tego cykl Superliga (czyli offowy i nieoficjalny Puchar Polski) to od kilku lat największy cykl imprez w Polsce, odbywają się zarazem zawody DH albo 4x, jak i Dirtowe konkursy. Superliga obecnie wspierana jest przez Heyah.

Chajpa: Jak się oceniasz pod względem zaawansowania? Czy boisz się trenować i uczyć się nowych tricków, które wymagają pełnego zaangażowania i skupienia? czy jednak nie masz czegoś takiego ze się wahasz?

2rek: Wahanie się i strach jest zawsze, tylko idiota się nie boi. Chodzi o to, żeby strach opanować. Wiadomo każdy nastawiony jest na progres, stojąc w miejscu tak naprawdę się cofasz, progres musi być jednak zdrowy, nie podszyty jakimiś chorymi ambicjami, czy komercjalizacją sportu. Wahanie? hm najlepsze uczucie, gdy adrenalina aż wylatuje Ci uszami, kocham się wahać jeśli się nie wahasz znaczy ze jest to zbyt proste.

Chajpa: Dla niezorientowanych wymień co najmniej 3 rodzaje rowerowego stylu jazdy, co dokładnie one oznaczają i do jakiej grupy ty się zaliczasz.

2rek: Ja dziele na wymierne i niewymierne rowerowanie. Wymierne to ściganie się, gdzie po prostu przyjeżdżasz szybciej, trasę zjazdu czy four crossu. Nie wymierne to te, gdzie oceniają sędziowie i jeden trick czy przejazd musza postawić na przeciwko innych i go gdzieś zaszufladkować, tu zawsze będą spory, ja właśnie w to się bawię, dużo więcej wolności znajduje właśnie tutaj. Czyli na Dircie czy streecie.

Chajpa: Dziękuję bardzo za wywiad i do zobaczenia na jakimś streecie bądź też zawodach.

2rek: Również dzięki i do zobaczenia.

Jason
chajpa.pl

Wywiad został przeprowadzony 27.07.2007

C o p y r i g h t © C h a j p a . p l | 2003-2007