Relacja: V OPEN AIR ROCK FESTIVAL - Wejherowo 2008
Relacja: Paweł "Jason" Czarnecki


Czekałem na ten festiwal tydzień, bądź też dwa. Wiedziałem że będzie to super wydarzenie dla fanów dobrego alternatywnego grania. Wejherowo to kropka na mapie, która nie od dzisiaj jest miejscem imprez tego rodzaju. W końcu to tutaj 20 lat temu wystąpiła legenda polskiego rocka TSA, która dzisiaj zagra po raz kolejny.

06.09.2008 - To data dla wielu młodych ludzi z Trójmiasta i nie tylko, kiedy to mogli obejrzeć na żywo i za darmo najciekawsze zespoły tego roku wyselekcjonowane przez organizatorów. Koncerty zaczęły się punktualnie o godzinie 15.00. Wystąpiły takie zespoły jak Pantoma z Wejherowa, Kalosz Laszlo z Koszalina, Dog Palace z Gdyni, Kiev Office z Gdyni, LIDO z Olsztyna, Nell z Chorzowa, Fosfor z Wejherowa oraz jako gwiazda wieczoru i na końcu wspomniana już legenda polskiego rocka - zespół TSA..

Teraz po krótkim wstępie zamieścimy poniżej rozmowę z zespołem Pantom, przeprowadzonę tuż po koncercie zespołu, który wystąpił jako pierwszy na tegorocznym festiwalu rozgrzewając publikę do czerwoności i nadając tempo całej imprezie. Udało mi się wypożyczyć na 5 minut trzech jego członków: Adama Ciskowskiego - wokalista, Kamila Podbielskiego - gitara basowa oraz Damian Podbielskiego - gitara elektryczna.


Chajpa.pl: Dlaczego akurat taka nazwa Pantoma?
Pantoma: Nazwa nam się podoba to na pewno jeden z powodów, dlaczego hehe. Na pewno też jeśli chodzi o styl muzyczny to nie można nas jakby zamknąć i wrzucić do jednego worka. Jest na pewno oryginalna i cechuje ją tajemniczość.

Chajpa.pl: Jaki jest staż poszczególnych członków zespołu, nie tylko w tym zespole.
Kamil Podbielski: Będzie gdzieś z 3 lata.
Adam Ciskowski: Ogólnie to 7 lat już śpiewam.
Damian Podbielski: Ja gram na gitarze już dobre 8 lat.

Chajpa.pl: Jeśli chodzi o Waszą płytę, jakieś plany są z tym związane, czy na razie jest to kwestia zamknięta?
Pantoma: Dopiero co mamy nowego perkusistę, dosłownie jest u nas parę miesięcy i najprawdopodobniej jeśli mielibyśmy coś nagrywać to z nim. Natomiast plany odnośnie płyty to na razie jesteśmy na etapie szukania studia, gdzie moglibyśmy zaprezentować swoje kawałki wydając demo - czyli to po prostu kwestia czasu i pieniędzy.

Chajpa.pl: Jakie są wasze inspiracje muzyczne, czy są ludzie na których się wzorujecie jeśli chodzi o styl grania i prezencje na scenie?
Adam Ciskowski: Jeśli chodzo o mnie to tutaj bardziej w grę wchodzi rock religijny a konkretnie o Kapelę Przyjaciela.
Damian Podbielski: Ja tutaj chyba niczego nowego nie wymyśle to wtedy będzie to Jan Borysewicz z Lady Pank, Slash z Guns'n'Roses oraz Jimi Hendrix. Wszyscy wcześniej wymienieni to samouki.
Kamil Podbielski: Ja krótko i na temat: Wojtek Pilichowski.

Chajpa.pl: Super! Jednak, faktycznie zakres inspiracji jest ogromny i rozległy. Ostatnie już pytanie do was, jakie są wasze plany koncertowe na najbliższe 6 miesięcy?
Pantoma: Obecnie to szukamy sali prób i wspomnianego studia. Natomiast chcemy się skupić na naszych kawałkach. Na pewno zagramy w Country Bar (koło Pucka) oraz na Festiwalu w Rumii.

Chajpa.pl:Dziękuje bardzo za poświęcenie czasu na ten wywiad. Chajpa życzy sukcesów i owocnej pracy z nagrywania płyty.

Obecny skład zespołu Pantom to:
Adama Ciskowski - wokal
Kamil Podbielski - gitara basowa
Damian Podbielski - gitara elektryczna.
Radosław "Żuk" Szczepański - perkusja
Jakub Kwidziński - gitara rytmiczna.Festiwal nosi w tym roku hasło "Stop Przemocy i Terrorowi", ponieważ odbywa się on 5 dni przed tragicznym atakiem na wieże Word Trade Center w Nowym Yorku. Całemu jednodniowemu wydarzeniu towarzyszyło wiele akcji, w tym zbiórka krwi, w której sam mogłem uczestniczyć. Od rana do godziny 15-tej każdy mógł w specjalnie do tego przystosowanym busie oddać 450ml swojej cennej krwi. Stanowisko Krewniacy Club reklamowało swoją szczytną i zarazem ważną akcję na specjalnym stanowisku jak i w przerwach pomiędzy koncertami na scenie.

Tym razem udało mi się porwać zespół Kiev Office, gdzie na trzech członków zespołu dwójka z nich to kobiety. Jest to dość niespotykane zestawienie i rzadkość na scenie rockowej.

Chajpa.pl: Witam serdecznie, graliście naprawdę fajnie i dynamicznie. Przejdźmy do nazwy, czemu taka a nie inna?
Kiev Office: Nasza nazwa brzmi w wolnym tłumaczeniu biuro z Kijowa. Jednakże nikt z nas nie był nigdy w Kijowie a tym bardziej w biurze w Kijowie:. Powstanie naszej nazwy miało swój zalążek z filmu gruzińskiego "Kiev Frescos".

Chajpa.pl:No proszę, to bardzo ciekawe i wręcz nietypowe. Podajcie w latach jaki jest staż muzyczny poszczególnych członków zespołu.
Kiev Office: Koleżanka co gra na perkusji to już tym aktywnie się zajmuje jakieś 4,5 roku. Nasza basistka to gra z 6 lat. Ja sam natomiast gram 6 lat a śpiewam na potrzeby zespołu czyli z dobry rok.

Chajpa.pl:Widać że nie jesteście nowicjuszami w tym biznesie. Jeśli chodzi o wasze plany związane z płytą, co możecie nam na ten temat powiedzieć?
Kiev Office: Mieliśmy taki plan żeby nazwać płytę "Easy to carry aboard". Czekamy na sygnał od wydawców, obliczając mniej więcej nasze dziecko powinno się urodzić wiosną przyszłego roku.

Chajpa.pl: To bardzo nas cieszy. Teraz poprosiłbym Was żebyście podali nam swoje inspiracje muzyczne.
Kiev Office: Perkusistka wzoruje się na perkusiście RHCP, basistka na Woodzie (MMW), ja sam uwielbiam Oldfielda no i gitarzystę Red Hotów.

Chajpa.pl: Ostatnie pytanie, wasze plany koncertowe na najbliższe 6 miesięcy.
Kiev Office: 24 Października gramy w Piwnicy Agharta w Gdyni, na który serdecznie wszystkich zapraszamy. Teraz bardziej się skupiamy na dopracowaniu kawałków na płytę.

Chajpa.pl: Dziękuję w imieniu Chajdy za wspaniały koncert i powodzenia przy nagrywaniu płyty.


Pod koniec dnia, dokładnie przed 21-szą naszym oczom ukazała się TSA, która porwała nas w przeszłość i zagoniła prawie cały amfiteatr pod scenę, grając swoje najlepsze kawałki.

Prawda jest taka, że co tu dużo pisać, po prostu trzeba tu było być. Jako dziennikarz Chajpa.pl nie mogę się doczekać szóstej edycji tego wspaniałego festiwalu za rok.
Paweł "Jason" Czarnecki
jason@chajpa.pl
Czytaj także:
Relacja: IV Open Air Rock Festival - Wejherowo 2007

C o p y r i g h t © C h a j p a . p l 2 0 0 6