Premiera filmu niezależnego: "Dla Ciebie i Ognia"

Mroźny poniedziałek, 24 marca, dzień wolny od pracy, śmigus dyngus, dzień premiery nowego filmu niezależnego młodych twórców z gdańskiej Wytwórni Filmowej "Kalina". Reprezentacja Chajpy pojawiła się przed kinem Neptun na ulicy Długiej o 16:30 - pół godziny przed rozpoczęciem premierowego seansu. Spokojnie zakupiliśmy bilety, telefoniczna rezerwacja wykonana 2 godziny przed seansem, a miejsca udało się zaklepać najdalej w 4 rzędzie od ekranu. Wszędzie naokoło panowała atmosfera zaciekawienia, słychać było opinie o wcześniejszych filmach Mateusza Jemioła i Tomasza Zasady. Wspominane były między innymi takie filmy jak "Gangi Nowego Osiedla" czy "Czarna Woda". Byli też tacy, którzy o tych filmach nigdy wcześniej nie słyszeli, a trafili na premierę kompletnie nie wiedząc, czego się mogą spodziewać.

Chwilę przed 17:00 bramy kina zostały otwarte, sala kinowa została wypchana po brzegi, szybko znaleźliśmy swoje miejsca, usiedliśmy i czekaliśmy aż się zacznie. Reżyserzy wyszli na środek, było wiele podziękowań i braw.

Kilkanaście minut później rozpoczął się film. Zaczęło się - początkowo opowieść o dziennikarzu Kuriera Pomorza, mającego kochającą dziewczynę i pełno planów na przyszłość. Lecz został on postawiony przed wielką próbą. Jak wielką, ani czy uda mu się jej sprostać nie będę zdradzał z nadzieją że Ci którzy to czytają a filmu nie widzieli, zobaczą go jak tylko nadarzy się taka okazja.

Porównując technikę wykonania zdjęć do nakręconych przed 5 laty "Gangów..." można by powiedzieć "niebo a ziemia". Jakby nikt mi nie powiedział, że film "Dla Ciebie i Ognia" jest filmem niezależnym, nie uwierzyłbym i postawił bym go na tej samej półce co filmy wielkich wytwórni. A nawet może i półkę wyżej, bo film był bardzo dobrze przemyślany i wykonany zdecydowanie z głową. Ciekawe kadry, wyśmienita muzyka. Byłem zaskoczony, że zwykli ludzie, których co jakiś czas mijam na ulicach trójmiasta, nie będących uczniami żadnych szkół filmowych potrafią stworzyć tak dobry film.

Przeglądając stronę W.F.Kalina wyraźnie widać że z roku na rok prezentowane filmy są coraz lepsze i już nie mogę się doczekać co będzie następne. Wszystkim polecam wybranie się na kolejne seanse nowego filmu oraz zainteresowaniem się wcześniejszą twórczością utalentowanych gdańszczan. A filmowi "Dla Ciebie i Ognia" życzę wielu nagród na zbliżających się festiwalach filmów niezależnych.

Lesiu Dzierżak
dla: www.chajpa.pl


Zwiastun "Dla Ciebie i Ognia"

C o p y r i g h t © C h a j p a . p l | 2003-2008