Specjalne wydarzenie edukacyjno-medialne,
święto e-Komunikacji
"D Z I E Ń e - maila"
RELACJA Z IMPREZY!
Warszawa, Simple Cafe 03.12.2005
Pierwszy finał DNIA e-MAILA na świecie!
- Dzisiaj podsumowujemy pierwszy finał DNIA e-MAILA na świecie! Teraz to święto będzie się rozprzestrzeniało z Polski na inne kraje. Już na stałe będzie funkcjonowała stworzona przez nas witryna www.dzien-e-mail.org. Będą tam organizowane Akcje Aktywujące w okresach pomiędzy poszczególnymi edycjami DNIA e-MAILA. Już w poniedziałek, 5 grudnia 2005 roku, rozpoczynamy akcję „E-mail do Świętego Mikołaja” – mówił Jerzy Sokołowski z Komitetu Organizacyjnego Obchodów DNIA e-MAILA w Polsce. Wczoraj wieczorem - 3 grudnia 2005 roku – w warszawskiej Simple Cafe, największej kawiarence internetowej w Polsce, odbył się Finał Pierwszej Edycji Obchodów DNIA e-MAILA w Polsce.


Jerzy Sokołowski, Komitet Organizacyjny Obchodów DNIA e-MAILA:
- Idea związana ze zorganizowaniem DNIA e-MAILA wykluwała się około roku, ale twarde postanowienie zamienienia jej w czyn pojawiło się w pewien wrześniowy wieczór 2005 roku. Wtedy dostałem e-maila od znajomego z zagranicy z sugestią uczczenia w jakiś sposób internetu i poczty elektronicznej. Powiedzieliśmy – czemu nie, zróbmy DZIEŃ e-MAILA! Zaczęliśmy od skontaktowania się z twórcą symbolu @ (at) – popularnie nazywanej w Polsce małpką. To najpopularniejsze logo światowych zasobów World Wide Web – symbol sieci. Uznaliśmy, że nic lepiej nie odzwierciedli roli komunikacji we współczesnym społeczeństwie niż ten symbol - @ - porównywalny ze znaczkiem pocztowym.
Dostaliśmy „błogosławieństwo” twórcy małpki na organizację DNIA e-MAILA w Polsce oraz informację, że podobne działania są podejmowane w Niemczech. Nam udało się zorganizować obchody szybciej. Tak więc dzisiaj - 3 grudnia 2005 roku – podsumowujemy pierwszy finał DNIA e-MAILA na świecie! Teraz to święto będzie się rozprzestrzeniało z Polski na inne kraje.
Co dalej?
Już na stałe będzie funkcjonowała stworzona przez nas witryna www.dzien-e-mail.org. Będą tam organizowane Akcje Aktywujące w okresach pomiędzy poszczególnymi edycjami DNIA e-MAILA. Już jutro, 5 grudnia 2005 roku, rozpoczynamy akcję „E-mail do Świętego Mikołaja”. Do 22 grudnia będziemy zbierać życzenia internautów. Mikołaj spełni trzy z nich - szalone, niezwykłe i najciekawsze życzenia internautów.


Marek Przegaliński, Komitet Organizacyjny Obchodów DNIA e-MAILA:
- Organizacja DNIA e-MAILA była dużym przedsięwzięciem organizacyjnym od strony informatycznej. Największym problemem był krótki czas. Nasza witryna www.dzien-e-mail.org powstała w rekordowo krótkim czasie – 48 godzin nieprzerwanej pracy. Pracowały przy tym cztery osoby, ja koordynowałem te prace. Strona żyje, będzie żyła i rozwijała się. Można na niej znaleźć m.in. artykuły dotyczące e-komunikacji, zapisy czatów związanych z naszym świętem, podczas których poruszane są GORĄCE TEMATY zgłaszane przez internatów.
W ramach obchodów DNIA e-MAILA internauci, oprócz wymiany informacji, dyskusji na czatach mogli wziąć udział w Plebiscycie o „Złotą Małpkę”, w którym wybierają najlepszych dostawców, produktów związanych z internetem, usług oferowanych poprzez WWW, poczty elektronicznej i niezbędnego sprzętu do jej obsługi. Zwycięzcy plebiscytu otrzymają właśnie „Złote Małpki”. Celowo nie ogłosiliśmy dzisiaj [3 grudnia – przyp. red.] wyników głosowania gdyż chcemy dać szansę udziału w tym wydarzeniu szerszemu gronu internautów. Prawdopodobnie wyniki głosowania poznamy 12 grudnia.
Przewidujemy nowe konkursy dotyczące produktów, usług, rozwiązań programowych stosowanych w e-komunikacji. Zachęcamy internautów do zaglądania na witrynę DNIA e-MAILA i udziału w naszych wydarzeniach.


Halina Guzowska, rzecznik prasowy Polskiego Związku Niewidomych:
- W Polskim Związku Niewidomych zrzeszone są osoby niewidome i słabowidzące. Czym dla tych osób jest komputer i poczta elektroniczna. Przewodnikiem, zdobywaniem znacznej części brakujących wiadomości, które do nich nie docierają. Komputer z odpowiednim oprzyrządowaniem zapewnia im dostęp do tych informacji. Pierwsze takie komputery pojawiły się na początku lat 90.
Teraz zakup specjalistycznego sprzętu jest możliwy dzięki programom PFRON skierowanych do młodych ludzi, którzy uczą się w szkołach lub studiują. Zachęcam do korzystania z tego programu. Nazywa się on „Komputer dla Homera”.
PZN zajmuje się wczesną rehabilitacją osób nowoociemniałych. Teraz w wyniku wypadków komunikacyjnych medycyna ratuje życie, ale nie wszystkie funkcje, które przed wypadkiem człowiek miał. W przypadku utraty wzroku bardzo ważna jest wczesna interwencja i rehabilitacja tych osób. Te osoby utraciły wzrok i nie mogą się odnaleźć. Komputer pomaga im w nawiązaniu kontaktu ze światem. Robimy kursy komputerowe dla nowoociemniałych. Kształcimy dzieci, które urodziły się niewidome, by od najmłodszych lat umiały posługiwać się komputerem. Komputer i poczta elektroniczna to dla nich okno na świat.

Franciszek Wołowski, Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.:
- Inicjatywa DNIA e-MAILA jest bardzo ciekawa i będzie się rozwijała. Cieszę się, że możemy uczestniczyć w pierwszym takim święcie na świecie.
Ja na co dzień zajmuję się sprawami zarządzania bezpieczeństwem systemów informacyjnych. W czasie obchodów DNIA e-MAILA wyjaśniałem wszelkie zawiłości związane z funkcjonowaniem podpisu elektronicznego. Z podpisem elektronicznym jest obecnie dużo lepiej niż postrzegają to jego przeciwnicy i nie tak dobrze jak chcieliby to widzieć jego zwolennicy. Od sierpnia 2006 roku cała sfera publiczna będzie musiała akceptować podpis elektroniczny. Ustawa o podpisie elektronicznym, która została uchwalona, przewidywała czteroletni okres przygotowawczy. Za 9 miesięcy każdy z nas będzie mógł do urzędu wysłać swoje pismo z podpisem elektronicznym i będzie ono musiało być zaakceptowane. By złożyć podpis elektroniczny potrzebny jest czytnik oraz karta elektroniczna zawierają podpis.

Sławomir Paciorek, konsultant ds. kryminalnych Biura Doradczego RUTKOWSKI:
- Na przełomie roku 1997-98 Biuro Detektywistyczne RUTKOWSKI było jedną z pierwszych firm w Polsce posiadających swój adres www. Korzystamy z tego do dzisiaj. E-mail służy do przekazywania informacji między biurami. Główne biuro mamy w Łodzi, ale mamy także biuro w Warszawie. Teraz korzystamy z poczty elektronicznej wysyłanej z telefonów komórkowych. Grupy przestępcze coraz częściej korzystają z poczty elektronicznej do komunikowania się, ale także dokonują przestępstw drogą elektroniczną. Znajomość tych arkanów jest dla nas kluczowa. Przy rozszyfrowaniu przestępstw popełnianych drogą elektroniczną korzystamy z usług profesjonalnej firmy HD.lab z Wrocławia. Szef [Krzysztof Rutkowski – przyp. red.] niestety nie mógł wziąć udziału w dzisiejszym finale. Z przyjemnością będziemy uczestniczyć w kolejnych edycjach DNIA e-MAILA.

Michał Skrobot, podróżnik, architekt krajobrazu, twórca projektu Złotej Małpki:
Zostałem poproszony o zaprojektowanie statuetki Złotej Małpki. Projekt zrodził się w ciągu 5 minut. Rozmyślałem, wszedłem do pracowni i wieszając płaszcz zobaczyłem druciany wieszak. Tak powstał projekt Złotej Małpki. Małpka, wykonana będzie z jednego pręta ze stali kwasowej, który zawija się w kabel - podstawę, symbolizujący przekaz informacji.

Organizatorem DNIA e-MAILA jest Komitet Organizacyjny Obchodów DNIA e-MAILA w Polsce powołany przez firmę Infero Group (http://www.infero-group.com), która od wielu lat uczestniczy w rynku komunikacji internetowej.

My czekamy tylko z niecierpliwością kiedy obchody Dania E-maila zaczną się w Trójmieście! A ma to nastąpić tego lata podczas akcji "Upalny E-mail" na Sopockim Monciaku :D


Patron medialny: www.chajpa.z.pl