Wywiad z Szymonem Kołodziejczykiem - reżyserem "Organisty"
10.04.2006
Rozmawiam z Szymonem Kołodziejczykiem, reżyserem Organisty, którego premiera odbyła się 9 kwietnia 2006.

Obecnie studiujesz, prawda?

Tak, jestem na UG, na polonistyce, ale zostało mi już tylko kilka egzaminów...

Co planujesz robić po studiach? Będzie to miało cos wspólnego z kinematografią?

Na pewno. Kino niezależne jest dla mnie bardzo ważnym etapem, przygotowaniem do wejścia do prawdziwego kina. Jak każdy twórca, chciałbym, żeby moje filmy mogło oglądać jak najwięcej osób.

Spoty reklamowe, reportaże, dokumenty, teraz Organista. Jaka forma podoba ci się najbardziej?

Spoty reklamowe robiłem głównie dla pieniędzy, a przy okazji uczyłem się czegoś. Bardzo podobało mi się kręcenie filmu z fabułą, ale wiem, że kręcenie dokumentu jest znacznie łatwiejsze i szybsze, wiec właśnie taki będzie mój następny film.

Masz już jakiś konkretny pomysł?

Tak, planuję nakręcenie Kierowców. Po prostu ruszę w trasę z kierowcą tira, w ręku trzymając kamerę. Tak naprawdę, ci ludzie mają wiele rzeczy do powiedzenia. Zapowiedzi Kierowców można było zobaczyć przed Organistą.

Akcja Organisty ma miejsce w kościele, czy jesteś osobą wierzącą?

Hm, to trudne pytanie. Paweł, który napisał scenariusz, jest osoba silnie wierzącą, Bóg jest dla niego bardzo ważny. Ja jeszcze ciągle szukam prawdy. Ale chciałbym odnaleźć tę prawdę w ludziach, a nie w Bogu, ponieważ to ludzie są dla mnie najważniejsi.

Jakie będą dalsze losy filmu?

Za mniej więcej dwa tygodnie, zostanie wyświetlony w kościele, w którym był kręcony. Poza tym chciałbym wypromować film na różnych festiwalach i konkursach.

Jak czujesz się po premierze?

Bardzo się ucieszyłem, kiedy przed rozpoczęciem filmu zobaczyłem pełną salę. Jednak kiedy film już trwał, słyszałem czasem śmiechy, wiedziałem, że ludzie nie są zainteresowani. Z drugiej strony, były też osoby które bardzo przeżywały niektóre sceny. Po projekcji podeszła do mnie pewna pani podziękować mi za ten film i powiedzieć, że bardzo się wzruszyła. Niestety, nie wszyscy odebrali tak ten film, niektórzy mówili mi wprost, że to zły film. Myślę jednak, że zrobiłem krok do przodu po ostatnim filmie, ale jest jeszcze przede mną wiele do zrobienia. Organista był bardziej dojrzały od Mojego UG i myślę, że każdy kolejny film będzie coraz lepszy.

Dziękuję za wywiad, a wszystkich zainteresowanych zapraszam do odwiedzenie strony www.organista.abc.pl.Wywiad przeprowadziła " Kalina "
dla:chajpa.pl
C o p y r i g h t © C h a j p a . p l 2 0 0 6